Fotografia produktowa

Celem fotografii produktowej jest ukazanie produktu w możliwie najlepszy sposób. Świetna fotografia produktowa musi uwzględniać odpowiednie oświetlenie produktu, dopasowanie tła, elementów wspierających i perspektywę oraz bardzo staranną edycję. Profesjonalna fotografia e-commerce jest w stanie przekonać klientów do zakupu.

Fotografia reklamowa i produktowa zegarka Garmin Fenix 6 Pro

Fotografia produktowa obejmuje wszelkiego rodzaju produkty na wybranym tle (bądź bez niego) i w dowolnej aranżacji. Oferta obejmuje zdjęcia bardzo proste – wyłącznie fotografowane produkty na tle, jak i zdjęcia bardziej artystyczne (produkty ukazane w szerszej aranżacji). Mogą to być przedmioty małe jak i duże.

Fotografia produktowa obejmuje bardzo szeroką gamę dóbr, m.in. produkty spożywcze, napoje, alkohole, buty, odzież, biżuterię, torebki, zegarki, elektronikę, sprzęt AGD, akcesoria sportowe, meble i wiele innych.
W przypadku zamówienia dużej ilości zdjęć tego samego typu produktu zdjęcia są utrzymywane w tym samym standardzie (te same ujęcia, tło, aranżacja, rozmiar plików). Na cenę finalną wpływ mają: liczba produktów, ich gabaryt i poziom wymaganego retuszu.

Zdjęcia typu packshot

Zdjęcie typu packshot powinno rzetelnie odwzorowywać fotografowany przedmiot. Najczęściej wykonywane jest na białym tle. Proces tworzenia profesjonalnych zdjęć zaczyna się od odpowiedniego przygotowania produktu, następnie jest on precyzyjnie oświetlany w studio. Dopełnieniem tych działań jest staranny proces postprodukcji.

Profesionalny retusz

Dopełnieniem działań mających na celu jak najlepsze ukazanie produktu jest starannie wykonany retusz. Między innymi na tym etapie usuwane są wszystkie niedoskonałości czy wyrównywane są zagniecenia. Odpowiednio przeprowadzony retusz sprawia, że produkt wygląda nieskazitelnie i jednocześnie naturalnie.

Zdjęcie typu packshot opakowania płatków owsianych po retuszu
Zdjęcie typu packshot opakowania płatków owsianych przed retuszem

Zdjęcia produktów 360

Zdjęcia produktowe 360 pozwalają zaprezentować produkt ze wszystkich stron. Dzięki temu konsumenci mogą bardzo dobrze zapoznać się ze wszystkimi cechami produktu.

Fotografia 360 stopni wymaga jednolitego oświetlenia produktów, dzięki czemu animacja obrotu jest spójna. Płynność animacji zależy od ilości zdjęć. Im większa ilość zdjęć, tym mniejszy skok pomiędzy poszczególnymi ujęciami i co za tym idzie większa płynność. Dobór optymalnej ilości potrzebnych zdjęć zależy również od wielkości fotografowanego produktu. Poniżej umieszczone zostało porównanie płynności animacji w zależności od ilości wykonanych zdjęć.

Ilość zdjęć animacji:
copyright Bogusz Strulak